Polkomtel S.A. – operator sieci Plus zakupił 100% udziałów w spółce Nordisk Polska, posiadającej koncesję na pasmo CDMA i świadczącej usługi bezprzewodowego dostępu do internetu. Z nieoficjalnych wypowiedzi wynika, iż Polkomtel zamierza bardzo szybką rozbudowę w rozwój sieci i pokrycie zasięgiem jak największego obszaru Polski. Nordisk już teraz posiada 95 pozwoleń na stacje bazowe na terenie całego kraju.

Inwestycja w CDMA może oznaczać, że Plus na razie zrezygnuje z zapowiadanej inwestycji w sieć UMTS/HSDPA 7,2 Mb/s na terenie całego kraju przy wykorzystaniu pasma 900 Mhz.

Polkomtel najprawdopodobniej chce zbudować sieć łączącą wszystkie dostępne obecnie technologie szybkiego internetu z HSDPA na obszarach gęsto zaludnionych oraz CDMA na terenach mniej zurbanizowanych, podobnej do obecnej oferty Orange Free Optimum oraz Orange Freedom Pro.

Dla klientów może to oznaczać szybkie zwiększenie zasięgu mobilnego internetu sieci Plus, i zapewne w dalszym okresie niższych cen i jak to zwykle bywa w ofertach Plusa – większych limitów transferu danych. Na pewno nowa oferta przyczyni się pozytywnie dla całego rynku mobilnego internetu, a Plus i Orange już teraz stają się wyraźnymi liderami na tym polu. Mam jednak nadzieję, że pozostali operatorzy – Era i Play nie poddają się tak łatwo i wkrótce zaskoczą nas równie ciekawymi posunięciami.

1 komentarz:

  1. Prawda, ze ciekawie to zaczyna wygladac? 🙂

    Mam watpliwosci, co do tego pasma 900 MHz, przetarg na to pasmo wygralo chyba Aero2, ale moge sie mylic. Era juz probowala zaskakiwac, bo ma WiMaxa, ktory moze tez jakos uda im sie zmodernizowac.

    Co do tego liderowania Plusa, bylbym ostrozny. Orange, ma juz cdma zaimplementowane i sprawdzone. Plus musi zaczynac od podstaw.

    Zgodze sie na pewno, ze konkurencja ulepszy oferty zarowno Orange, jak i Plusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php