Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółka Aero2 wprowadziła dziś w życie nowy regulamin usługi bezpłatnego dostępu do Internetu. Od dziś z usługi mogą skorzystać wszyscy chętni, możliwe jest bowiem otrzymanie karty SIM drogą wysyłkową, obniżona została również wartość depozytu. Darmowy Internet w końcu dostępny dla każdego ?Przypomnijmy, Aero2 to spółka, której właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, która wygrała przetarg na używanie częstotliwości w zakresie 2,6 GHz uwarunkowany koniecznością udostępnienia przez pierwsze 3 lata części swoich zasobów na świadczenie usługi bezpłatnego dostępu do Internetu. Usługa miała mieć charakter darmowy oraz powszechny, czyli krótko mówiąc dostępna dla każdego zainteresowanego. Oficjalnie usługa działa już od 10.05.2011r, przy czym operator od początku dość skrzętnie ukrywał Informacje o jej świadczeniu, jak również skutecznie ograniczył dostęp do usługi wymagając osobistego odbioru karty SIM w biurze obsługi klienta w Warszawie.

Po interwencji wielu osób sprawą zainteresował się Urząd Komunikacji Elektronicznej, który w przeprowadzonych z operatorem rozmowach skutecznie nakłonił go do zmiany regulaminu usługi w taki sposób, aby spełniała ona podstawowe założenia przetargu. Nowy regulamin miał wejść w życie od 1 września tego roku, co też się stało.

W dniu dzisiejszym Aero2 na swojej stronie Internetowej w dziale opublikowało odnośnik do nowych warunków świadczenia usługi, w których dokonano kilku bardzo istotnych zmian. Po pierwsze wprowadzono dwie nowe możliwości odbioru karty SIM – poza odbiorem osobistym w biurze obsługi klienta w warszawie, można ją otrzymać także:

 • Wysyłkowo, zamawiając na swój koszt wysyłkę karty SIM do domu
 • Osobiście u jednego z dystrybutorów Aero2

Niestety póki co ta druga opcja pozostaje niedostępna, ponieważ operator nie wyłonił jeszcze zwycięzcy ogłoszonego przetargu na dystrybucję usługi. Nie mamy również podanej daty rozpoczęcia dystrybucji kart w punktach partnerskich, ani ich ilości oraz lokalizacji.

Dostępna jest jednak opcja wysyłki kart pocztą – aby z niej skorzystać musimy (poza depozytem) dodatkowo wpłacić na konto operatora kwotę 7 zł na pokrycie kosztów wysyłki. Co ciekawe operator zażyczył sobie aby wpłacić ją na osobne konto (inne od tego, na które wpłaca się depozyt).

Ale skoro już mowa o opłacie depozytowej, to mamy tutaj jedną zmianę – opłata sama w sobie pozostała, jest jednak obniżona do 20 zł, czyli ponad 60%. Opłata ma zostać zwrócona abonentom po zakończeniu świadczenia usługi, jeżeli abonent zwróci operatorowi otrzymaną kartę SIM.

Operator poinformował również użytkowników, którzy już dokonali wpłaty depozytu przed 1 września w wysokości 55 zł, a nie zdążyli otrzymać karty SIM o możliwości zwrotu nadpłaty. Aby go otrzymać należy do dnia 30 września 2011r. złożyć wypełniony wniosek w siedzibie Spółki lub wysyłać go na adres [email protected].

Do skorzystania z oferty operator wymaga posiadania terminali (modem, telefon, netbook, tablet) kategorii 10, obsługujących  transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo 8 ) lub kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500MHz (pasmo 38). W przeciwnym wypadku wszelkie reklamacje mogą nie być uwzględniane. Operator zamieszcza na swojej stronie listę pięciu przetestowanych i zalecanych modemów:

 1. Huawei E182E
 2. Huawei E367
 3. Huawei E398
 4. Sierra Wireless Aircard USB 307
 5. ZTE MF 668

Z tej listy jedynym łatwo dostępnym na wolnym rynku modemem jest Sierra 307, którą można bez problemu zakupić w wielu sklepach Internetowych oraz na portalach aukcyjnych. Pozostałe z nich to modele dystrybuowane przez Cyfrowy Polsat i poza faktem, że nie należą do najtańszych, raczej próżno ich szukać w sklepach, pojedyncze egzemplarze można spotkać czasami na aukcjach Internetowych.

W praktyce usługa powinna działać również na modemach niższych kategorii obsługujących UMTS 900 MHz, nie ma tutaj jednak żadnej pewności, że operator nie wprowadzi blokady na konkretne modele urządzeń. Wielu użytkowników informuje również o problemach z funkcjonowaniem usługi na tego typu urządzeniach, dlatego też jeżeli już ktoś z was ma zamiar zakupić jakiś modem z myślą o tej usłudze, warto wybrać jeden z powyższej listy.

Najciekawszą jednak informacją, która pojawiła się na stronie operatora jest pole o nazwie „Stany magazynowe kart SIM„.

Operator informuje w nim, że że aktualnie w magazynie posiada 0 (Zero) kart SIM i zgodnie z informacją otrzymaną od dostawcy kart, zmiana stanu magazynowego nastąpi 09 września 2011r. Oznacza to, że na dzień dzisiejszy nikt nie otrzyma swojej karty przed tym terminem, nie jest również jasno określony maksymalny termin jaki operator daje sobie na wydanie karty użytkownikom. Teoretycznie więc operator może zamawiać małe ilości kart, co skutecznie będzie opóźniać ich wydanie użytkownikom i utrudniać dostęp do usługi.

Podsumowując:

 • Aero2 wprowadziło nowy regulamin usługi bezpłatnego dostępu do Internetu
 • Wprowadzono możliwość otrzymania kart drogą wysyłkową za opłatą 7 zł
 • Zapowiedź możliwości bezpłatnego odbioru kart u dystrybutorów
 • Obniżono kwotę depozytu z 55 do 20 zł
 • Operator aktualnie nie ma kart SIM – pojawią się prawdopodobnie po 9.09.2011r.
 • Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na nową stronę usługi: http://aero2.pl/www/bdi.html

Komentarze: (2)

 1. „Bezpłatny Internet Aero2 nareszcie dostępny dla wszystkich” wcale tak nie jest ! Trzeba miec konto w banku zeby dostac kaulcje spowrotem !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php