Podstawy

Internet mobilny staje się coraz popularniejszy i coraz więcej osób poszukuje informacji, które pozwolą na odpowiedni dobór sprzętu i operatora. Na tej stronie publikujemy zbiór podstawowych informacji, które pomogą w doborze sprzętu oraz operatora nawet największym laikom w tej tematyce.

1. Czym jest internet mobilny ?

Trudno jest jednoznacznie zdefiniować to pojęcie, upraszczając można go jednak określić jako bezprzewodowy dostęp do Internetu na możliwie szerokim obszarze, zapewniający w nim nieprzerwany dostęp do sieci, umożliwiający korzystanie z niego z wykorzystaniem urządzeń przenośnych, takich jak telefony, smartfony, netbooki, notebooki itp. z możliwością swobodnego przemieszczania się bez utraty zasięgu.

2. Czy Internet mobilny może być używany w komputerach stacjonarnych ?

Z zasady tak, pod warunkiem, że zapewnia on odpowiednią prędkość oraz wysokość transferu. Obecnie mobilny internet jest powszechnie wykorzystywany jako podstawowe łącze internetowe w domach przez mieszkańców obszarów mniej zurbanizowanych, gdzie nie ma możliwości podłączenia internetu przewodowego, ale również m.in. w sytuacjach pobytu czasowego, gdy nie warto podpisywać długoterminowych umów itp.

3. W jaki sposób mogę sprawdzić czy jestem w zasięgu mobilnego internetu ?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Podstawowy sposób, to sprawdzenie zasięgu na mapie opublikowanej przez konkretnego operatora. Należy jednak pamiętać, że mapy te mają charakter wyłącznie orientacyjny i najczęściej nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Aby dokładniej określić nasze szanse na skuteczne połączenie warto porównać dane z mapy operatora z mapą lokalizacji BTS, gdzie znajdują się konkretne lokalizacje stacji nadawczo-odbiorczych operatorów. Mapa ta opiera się na wykazie pozwoleń, nie jest więc pewne,że dana stacja jest już uruchomiona. Jedyna skuteczna i pewna metoda to przetestowanie zasięgu z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia oraz karty SIM operatora. Zarówno terminal (telefon/modem) jak i kartę SIM można pożyczyć lub zakupić w zestawie „na kartę”.

4. Co to jest GPRS, UMTS, HSPA itd. ?

Są to skróty opisujące daną technologię w której świadczone są usługi mobilnego Internetu.

I tak:

  • GPRS (2G) – Pakietowy system transmisji danych dla sieci GSM umożliwiający transmisję o prędkości do 53,6 kb/s
  • EDGE (2,5G) – Rozszerzeniem dla technologii pakietowej transmisji danych GPRS, umożliwia transfer z prędkością do 236.8 kb/s
  • UMTS (WCDMA, 3G) – Standard łączności bezprzewodowej trzeciej generacji, umożliwia transfer z prędkością do 384 kb/s, jest standardem rozszerzanym.
  • HSDPA – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych danych z prędkością do 14,4 Mb/s oraz wysyłanie do 384 Mb/s
  • HSUPA – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia wysyłanie danych z prędkością do 5,76 Mb/s, w praktyce występuje zawsze w połączeniu z technologią HSDPA.
  • HSPA (3,5G)  – Termin oznaczający jednoczesną obsługę technologii HSDPA oraz HSUPA, umożliwiający transfer z prędkością do 14,4 Mb/s przy pobieraniu oraz do 5,76 Mb/s przy wysyłaniu.
  • HSPA+  – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych z prędkością do 28,8 Mb/s oraz wysyłanie do 5,76 Mb/s
  • HSPA+ DC – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych z prędkością do 56 Mb/s przy pobieraniu oraz do 22 Mb/s przy wysyłaniu danych.
  • LTE (4G) – Standard transmisji danych będący następcą sieci trzeciej generacji, umożliwia transfer danych o prędkości do 100 Mb/s przy pobieraniu (docelowo 300 Mb/s) oraz do 50 Mb/s przy wysyłaniu.
  • CDMA – Technologia bezprzewodowego internetu, wykorzystywaną w najnowocześniejszych systemach łączności, jest hybrydą 2.5G / 3G. Aby uzyskać dostęp do sieci CDMA należy posiadać kartę RUIM, co wyklucza kompatybilność tej technologii z powszechnie dostępnymi terminalami GPRS/UMTS obsługujących karty SIM (Poza modemami hybrydowymi HSPA/CDMA). Zapewnia transmisję o prędkości pobierania danych do 3,1 Mb/s.

5. Jakie muszę spełnić warunki aby skorzystać z mobilnego internetu ?

Przede wszystkim znajdować się w miejscu, w którym przynajmniej jeden operator zapewnia odpowiednie pokrycie sygnałem radiowym (zasięg). Trzeba również posiadać terminal obsługujący daną technologię wspieraną przez operatora w częstotliwości na której świadczy on usługę. Może to być telefon komórkowy, modem lub inne urządzenie posiadające wbudowany modem. Ostatnim elementem jest aktywna karta SIM (R-UIM dla technologii CDMA) dzięki której możliwe będzie zalogowanie się do sieci. W przypadku słabego i niestabilnego zasięgu może być również konieczny zakup anteny zewnętrznej i podłączenie jej do modemu.

6. Czy mogę rozdzielić sygnał mobilnego internetu na kilka komputerów ?

Tak. Istnieje kilka metod podziału łącza. Najprostsza z nich i za razem najpewniejsza to zakup odpowiedniego routera. Listę najpopularniejszych urządzeń tego typu wraz z ich charakterystyką znajdziesz na naszej stronie. Trzeba jednak pamiętać aby sprawdzić, czy dany model obsługuję modem, który posiadamy lub chcemy zakupić. Większość routerów obsługuje najpopularniejsze modele na rynku, jednakże najnowsze modemy mogą nie być obsługiwane do momentu udostępnienia przez producenta nowej wersji oprogramowania do routera. Większość dostępnych na rynku routerów umożliwia zarówno podział z wykorzystaniem sieci przewodowej Ethernet  oraz bezprzewodowej Wi-Fi.

Innym sposobem podziału łącza jest wykorzystanie systemowego mechanizmu udostępniania połączenia internetowego Windows. Wadą takiego rozwiązania jest zależność połączenia na obu urządzeniach od uruchomionego komputera udostępniającego.

7. Jaki modem jest najlepszy ?

Nie da się jednoznacznie wskazać modelu urządzenia, które będzie najlepsze dla wszystkich, warto jednak kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim powinien być możliwie najbardziej uniwersalny – m.in. dlatego najpopularniejsze są urządzenia podłączane do portu USB, które można podłączyć zarówno do komputerów stacjonarnych jak i laptopów czy netbooków. Producencie zazwyczaj zapewniają sterowniki dla systemów z rodziny Windows, w przypadku gdy korzystamy z innych, należy przed zakupem upewnić się, że będzie on z nim współpracował. Kolejnym elementem jest przeznaczenie modemu – powinien obsługiwać możliwie najwięcej standardów oraz technologii w częstotliwościach, które obsługują operatorzy, z których usług planujemy korzystać. Z punktu widzenia ekonomii nie zawsze warto inwestować w modem oferujący najwyższe prędkości, m.in. z uwagi na wsteczną kompatybilność stosowanych obecnie technologii oraz ich powolne wdrażanie przez operatorów. Istotnym elementem dla osób, które planują korzystać z internetu stacjonarnie jest gniazdo anteny zewnętrznej, które umożliwia podłączenie jej w przypadku słabego sygnału. Obsługa czytnika kart pamięci jest przydatnym dodatkiem, nie ma jednak wpływu na korzystanie z sieci.

8. Czy modemy na USB są lepsze od tych wbudowanych w telefon ?

To zależy od konkretnych modeli, z zasady jednak modemy dedykowane zapewniają większą stabilność połączenia, większe wsparcie dla mobilnych technologii, wygodę obsługi, umożliwiają rozdzielenie sygnału na kilka komputerów za pomocą routera, często podłączenie anteny zewnętrznej,  a co najważniejsze – nie odbierają możliwości swobodnego korzystania z telefonu.

9. Kiedy należy zastosować antenę zewnętrzną ?

Anteny zewnętrzne mogą poprawić warunki korzystania z sieci w miejscach, które są mocno oddalone od tzw. nadajników GSM(BTS) / UMTS(NodeB) / LTE(eNodeB) lub są od nich oddzielone przeszkodami skutecznie tłumiącymi ich sygnał, np. gęsty i wysoki las, pagórki wzgórza, wysokie budynki. Antenę zewnętrzną warto zastosować również w pomieszczeniach posiadających grube ściany, w szczególności w piwnicach lub na parterze.  Antena zewnętrzna może być przydatna również dla kierowców, którzy często podróżując potrzebując dobrej jakości połączenia z Internetem (np. jako element nawigacji GPS). Aby antena zewnętrzna rzeczywiście poprawiła parametry  połączenia konieczne jest spełnienie kilku warunków, przede wszystkim jej odpowiedni dobór, ustawienie oraz właściwa instalacja. Poprawnie dobrana i zainstalowana antena poprawi stabilność połączenia, zwiększy osiągane prędkości oraz zmniejszy opóźnienia transmisji (Ping).

10. Czym należy się kierować podczas wyboru anteny zewnętrznej ?

Obecnie można odnieść wrażenie, że na rynku jest mnóstwo anten poprawiających sygnał mobilnego internetu, niestety większość z nich stanowią tanie, niemarkowe produkty prosto z chin, które nawet przy prawidłowej instalacji nie wiele poprawią, a nawet mogą pogorszyć jakość połączenia uzyskiwaną z wykorzystaniem anteny wbudowanej. Aby zakupić antenę dobrej jakości należy wybrać wyłącznie produkty markowe, na które producent udziela pisemnej gwarancji, i które zostały przetestowane przez innych użytkowników, do których mamy zaufanie (instalatorów, doświadczonych użytkowników forów tematycznych, znajomych itp.)

11. Jak prawidłowo dobrać antenę ?

Do zastosowań stacjonarnych należy stosować wyłącznie anteny kierunkowe, dla pasma 2100 MHz (Sieć HSPA/HSPA+ w Play, Orange, T-mobile, Plus) najskuteczniejsze są anteny Panelowe wykonane w technologii mikropaskowej, natomiast dla niższych częstotliwości (450 MHz – Orange CDMA, 900 MHz – Play Online, Cyfrowy Polsat Internet), najlepsze są anteny ATK, wyglądem przypominające anteny do odbioru telewizji naziemnej pracujące w danym paśmie. Do zastosowań mobilnych można zastosować anteny magnetyczne proste, dookólne. Aby możliwe było podłączenie anteny do modemu potrzebny będzie również odpowiedni kabel, zapewniający niskie tłumienie sygnału. Obecnie najrozsądniejszym kompromisem jest przewód typu H-155. Przy planowaniu instalacji należy starać się maksymalnie skrócić połączenie między anteną a modemem, ponieważ każdy dodatkowy metr kabla powoduje niechciane tłumienie sygnału w konsekwencji obniżając sprawność instalacji. W przypadku anten magnetycznych należy unikać zestawów z długim przewodem typu RG-174 – powoduje stosunkowo wysokie straty na wysokich częstotliwościach (m.in. 2100 MHz), co przy długim przewodzie (powyżej 3 metrów) może zamiast poprawić – pogorszyć jakość połączenia.

12. Co bardziej się opłaca – pre-paid czy abonament ?

Na początek zanim zwiążemy się długoterminowa umową z operatorem warto przetestować zasięg oraz jakość oferowanych usług przy pomocy zestawu pre-paid danego operatora. Z usług pre-paid warto korzystać w przypadku gdy internet mobilny stanowi dla nas jedynie uzupełnienie posiadanego dostępu kablowego lub potrzebujemy go wyłącznie podczas wakacyjnego wyjazdu i nie zużywamy dużej ilości transferu. Jeżeli jednak potrzebujemy stałego dostępu z dużymi limitami transferu lub nawet nielimitowany transfer w nocy, abonament będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.

13. Czy warto skorzystać z oferty na Internet satelitarny ?

Internet satelitarny to ostateczne rozwiązanie dla osób, które nie mają żadnej innej alternatywy aby korzystać z Internetu z uwagi na brak zasięgu żadnego z operatorów telefonii komórkowej czy dostępu kablowego. Obecnie dostępne oferty internetu satelitarnego zapewniają co prawda szybki transfer danych nawet z prędkością do 10 Mb/s, jednakże oferowane limity danych są wciąż stosunkowo niskie. Nie to jest jednak jego największą wadą – jest nią wysoki koszt sprzętu, niezbędnego do korzystania  z tej usługi. Oferowane obecnie urządzenia zapewniające dwustronną komunikację przez satelitę można nabyć w cenie od 1200 zł w górę. Innym istotnym ograniczeniem są wysokie opóźnienia w transmisji – ponieważ satelita znajduje się w znacznej odległości od Ziemi, czas wędrowania pakietu z danymi znacząco się wydłuża, najczęściej oscylując w okolicach 800-1200 ms, czyli niecałej sekundy (w zależności od satelity i zastosowanej technologii).



css.php