O ile w przypadku wyboru najlepszej oferty telefonii komórkowej zazwyczaj kryterium wyboru najlepszej dla nas oferty jest dość proste i oczywiste gdyż sprowadza się do porównania cen połączeń, abonamentu lub okresów ważności konta, o tyle wybór najlepszej oferty mobilnego internetu już taki oczywisty nie jest. Kierowanie się wyłącznie ceną bardzo często jest zgubne, a po podpisaniu umowy już nie możemy się wycofać.  Czym więc należy się kierować ?Reklamy operatorów dają bardzo kolorowy, wręcz idealistyczny obraz superszybkiego, nielimitowanego dostępu do sieci, który możemy zabrać ze sobą zawsze i wszędzie uzyskując 7,2 Mb/s za skromny abonament, ba – niekiedy nawet go nie płacąc 😉

Ile w tym jest prawdy – zazwyczaj niezbyt wiele. Decydując się na konkretną ofertę musimy najpierw zadać sobie podstawowe pytania:

 1. Do czego jest on nam potrzebny
 2. Gdzie najczęściej będziemy z niego korzystać
 3. Czy potrzebny jest nam przez cały rok, czy może tylko podczas wakacji lub wyjazdu
 4. Czy kupić modem na własną rękę, czy skorzystać z oferty operatora. A może wystarczy użyć do tego swojego obecnego telefonu.

Przede wszystkim, jeżeli internet będzie nam służył przez cały rok i nie dysponujemy jeszcze nowoczesnym modemem, najlepiej pomyśleć o ofercie abonamentowej.

Jeżeli jednak internet ma służyć nam tylko przez kilka dni -tygodni, nie warto wiązać się umową i wybrać ofertę przedpłaconą. Być może zapłacimy jednorazowo trochę więcej, ale w skali roku możemy wiele zaoszczędzić.

Jednym z ważniejszych kryteriów jest zasięg.  Tutaj widoczna jest kolejna różnica w porównaniu z telefonią GSM, gdzie praktycznie bez względu na to jakiego wybierzemy operatora zasięg mamy praktycznie wszędzie.

Zasięg mobilnego internetu w zależności od technologii jest bardzo zróżnicowany.  Plus, Era i Orange oferują jakiś dostęp w zasadzie w całym kraju, choć  poza miastem raczej nie mamy się spodziewać czegoś więcej niż EDGE i prędkości większej niż 200Kb/s. Najgorzej wypada tutaj Play z usługą PlayOnline, która dostępna jest wyłącznie w wybranych miejscowościach, w których operator ma własne stacje przekaźnikowe UMTS/HSDPA.

Kolejna kwestia to limit transferu. Jest dopuszczalna ilość pobranych i wysłanych przez nas danych w ciągu miesiąca. Wlicza się to niemal każda nasza aktywność w sieci – przeglądanie stron, pobieranie plików, oglądanie filmików, sprawdzanie poczty itp. Jeżeli z sieci zamierzamy korzystać sporadycznie, głównie do przeglądania stron to limit 2-3 GB w zupełności nam wystarczy, jeżeli jednak ma to być nasz podstawowy internet, warto pomyśleć nad ofertami z limitem powyżej 8 GB miesięcznie. Dobrze jest także  gdy operator oferuje dokupienie dodatkowych GB gdy wyczerpie nam się limit.

Warto też zwrócić uwagę co się dzieje, gdy limit się wyczerpie, zazwyczaj operatorzy przycinają nam transfer do Max 16, 32 lub 64 Kb/s. Te prędkości nie pozwalają nawet na komfortowe przeglądanie stron, jednak zawsze możemy sprawdzić pocztę, czy pogadać na gadu-gadu.

Zdarzają się jednak oferty takie jak Blueconnect 29 w sieci ERA, które po przekroczeniu limitu nie przycinają transferu, ale za każde 100KB zużytych ponad przysługujący nam limit zapłacimy 0,03 zł. Warto o tym pamiętać, żeby nie przeżyć szoku przy przeglądaniu rachunku.

Ostatnią rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest modem. Jeżeli posiadamy odpowiedni telefon z wbudowanym modemem UMTS lub EDGE, możemy go podłączyc do komputera i za jego pośrednictwem uzyskać dostęp do sieci. Nie jest to jednak tak wygodne jak dedykowany modem USB lub PCMCIA / Express Card. Warto pamiętać, że operatorzy oferują specjalne zniżki lub dodatkowy transfer dla osób które już dysponują własnym modemem.

O tym jaki typ modemu bedzie dla nas najlepszy opiszę szerzej w jednym z następnych postów.

Generalnie niemal wszystkie obecnie dostępne modemy obsługują transmisję HSDPA przynajmniej na poziomie 1,8 lub 3,6 Mb/s.

Gdy już zdecydujemy się na konkretna ofertę warto zapytać o możliwość przetestowania przed podpisaniem umowy –  może nas to uchroni przed sytuacją, że np. w naszej lokalizacji wbrew wskazaniom mapy zasięgu dostępna jest tylko transmisja w technologii GPRS, lub co gorsza – wcale nie ma zasięgu. Trzeba bowiem pamiętać, że operatorzy w umowach nie gwarantują żadnego poziomu zasięgu ani minimalnej prędkości.

Komentarze: (4)

 1. Ciekawy artykul, jezeli chodzi o podstawy, tzn. to jak nalezy sie przygotowac do wyboru operatora. Niestety pozniej juz gorzej.

  „Plus, Era i Orange oferują jakiś dostęp w zasadzie w całym kraju, choć poza miastem raczej nie mamy się spodziewać czegoś więcej niż EDGE i prędkości większej niż 200Kb/s.”

  To nie jest do konca prawda. Orange ma w swojej ofercie technologie CDMA, a to znaczy, ze zamiast 200 kps jest do 1 Mpbs. Trzeba miec tylko inny modem niz do technologii komorkowych (bo cdma dziala, na falach radiowych). Orange ma w swojej oefrcie takei hybrydowe modemy, ktore dzialaja zarowno w 3g/gsm jak i CDMA.

  ps. „niezbyt”

 2. Ja rowniez dziekuje, za mozliwosc napisania pierwszego komentarza. Ciesze sie, ze sie przydalam. Jezeli w takim razie moge cos zaproponowac, to moze przy okazji CDMA, jako nowej technologii na naszym rynku, mozna wspomniec o badaniach nad 4G, ktore kiedys uzupelni oferty sieci komorkowych. Chociaz artykul z samymi testami CDMA z Orange (chodzi mi o wersje mobilna), bylby bardzo ciekawy, bo jest malo informacji w internecie o tej technologii.

 3. Masz bardzo ciekawe artykuły, ale jeszcze za mało odwiedzin jak na tak profesjonalny blog, musisz go promować bardziej. Polecam fora i serwisy społecznościowe. No i jeszcze wyniki ograniczone Google:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php