O ile w przypadku dużych i średnich miast, standardem mobilnego internetu jest technologia HSDPA, pozwalająca uzyskiwać prędkości do 7,2 Mb/s, to sytuacja poza miastem bywa już nieco gorsza, jeszcze do nie dawana jedyną dostępną ofertą operatorów był dostęp w technologii EDGE, gdzie przeciętne prędkości oscylują na poziomie nieco powyżej 100kb/s. Tak jednak było do niedawna, bowiem już od kilku miesięcy z pomocą przychodzi standard CDMA, sukcesywnie wdrażana przez sieć Orange.

Dzięki zaawansowanej i nowoczesnej technologii CDMA, Orange umożliwia szybki dostęp do sieci na obszarach, które do tej pory w ogóle nie dysponowały żadną możliwością dostępu do sieci (poza łącznością satelitarną, której z oczywistych przyczyn nie bierzemy pod uwagę), czy skazane na najwolniejsze metody transmisji.

CDMA dzięki wykorzystaniu niskiej częstotliwości 450 MHz, charakteryzuje się bardzo dużym zasięgiem stacji nadawczo-odbiorczej, oraz dzięki dużej przenikliwości fal – bardzo dobrym pokryciem tzw. trudnych terenów, np. zalesionych czy pagórkowatych oraz zapewnienie stabilnej transmisji również wewnątrz budynków, dzięki czemu pokrycie rozległych i słabo zaludnionych obszarów jest bardziej opłacalne. Dla użytkowników najważniejsza jest jednak jakość transmisji, tutaj CDMA również nie ma się czego wstydzić – maksymalna teoretyczna prędkość wynosi 3,2 Mb/s, jednakże Orange w celu optymalizacji sieci ogranicza prędkość dla użytkowników końcowych do 1 Mb/s, co ważne większość osób raportuje, że taka mniej więcej jest rzeczywista prędkość, zadowalające jak na mobilny dostęp są również opóźnienia, które wynoszą ok 70-80 ms, czyli mniej niż przeciętnie w UMTS czy HSDPA. Żeby nie było jednak tak różowo, im niższe pasmo, tym z reguły mniejsza pojemność sieci, co wymusza na dostawcach wprowadzanie dość restrykcyjnych limitów transferu.

orangeUsługa dostępu poprzez CDMA w Orange jest już obecna w ofercie od grudnia ubiegłego roku, pod nazwą Orange Freedom Pro, oferowana jako internet stacjonarny dla osób które nie mogą liczyć na inne możliwości podpięcia do sieci. W tej ofercie za cenę od 49zł z Vat otrzymujemy internet z prędkością 1024kb/s, z miesięcznym limitem transmisji 3 GB danych. Po jego przekroczeniu prędkość transmisji może być ograniczona do 64kb/s.

Szczegółowy cennik Orange Freedom Pro

Szczegółowy cennik Orange Freedom Pro

Od sierpnia 2009 sieć Orange zaoferowała jak jedna z pierwszych sieci na świecie usługę łączącą dostęp do internetu za pomocą technologii GPRS, EDGE,UMTS,HSDPA, i CDMA, oferując największy zasięg mobilnego internetu w Polsce. Obecnie w zasięgu CDMAznajduje się 70% powierzchni kraju, do końca roku ma to być ok. 90%.

adu500Do skorzystania z oferty potrzebny jest specjalny wielosystemowy modem, np. dostępny u operator terminal USB – Any DATA ADU 635. Można go zakupić w cenie promocyjnej wraz z podpisaniem umowy, lub bez kontraktu w cenie 849 zł z Vat. Modemy te nie posiadają blokady sim-lock. Modem automatycznie wybiera najszybszy i najkorzystniejszy dostępny dla nas wariant połączenia w zależności od miejsca w którym się znajdziemy.

Usługa dostępna jest w nowej taryfie Orange Free Optimum:

Klienci indywidualni Klienci biznesowi
Orange Free OptimumBusiness Everywhere Standard Pro
Limit transferu danych3 GB3 GB
Abonament75 zł z VAT59 zł + VAT
Promocjapierwsze 3 miesiące abonamentu za 1zł
Opłata aktywacyjna19 zł z VAT

jak również w dotychczasowych ofertach Orange Free w taryfach Premium oraz Platinum po wymianie kart sim, oraz zakupie modemu obsługującego wymagane standardy:

Klienci indywidualniKlienci biznesowi
Orange Free PremiumOrange Free PlatinumBusiness Everywhere PremiumBusiness Everywhere Platinum
Limit transferu danych8 GB12 GB8 GB12 GB
Promocjapierwsze 3 miesiące abonamentu za 1złpierwsze 4 miesiące abonamentu za 1zł
Abonament120 zł z VAT150 zł z VAT99 zł + VAT120 zł + VAT

W chwili obecnej można bez zobowiązań wypróbować usługę Orange Free Optimum z modemem Anydata, możemy ją testować przez 30 dni, po czym jeśli się nam nie spodoba wystarczy zwrócić modem, a otrzymamy zwrot jego kosztów. Jedyna opłata która nie podlega zwrotowi to opłata aktywacyjna 61 zł z Vat.

Zasięg sieci można sprawdzić pod adresem: http://zasieg.orange.pl

Komentarze: (6)

  1. Dobry artykul, wlasciwie mozna sie dowiedziec wszystkich podstawowych informacji o ofercie CDMA. Dobra robota. Od siebie dodam, ze na bez-kabli.pl jest test tej technologii przeprowadzony przez uzytkownikow.

  2. Tak Jasne Ilona dla ciebie to dobry atykuł a co ja mam powiedziec jak wziełem neta z orange na 2 lata o predkosci jedyne 214 kb/s a ze mam słaby zasięg wyciąga do 40 kb/s nk wchodzi mi ok. 40-50 sekund i jescze płace miesięcznie 120 zł i kto mi pomoze bo mysle ze ten artykuł to napewno nie

  3. Orange to najwięksi oszuści, po skończeniu umowy, mój kontakt z tymi złodziejami ograniczę do spacerów z psem pod ich salon. Mój piesek chętnie oleje ich drzwi.

  4. ja wziąłem internet w erze ,miała być szybkość 236 kb/s a w praktyce bywa od 15 do 80kb/s.Juz mi się zakończyła umowa z czego się cieszę ,a chciałem wziąść w orange ,to mi zaproponowali najgorszy modem ,który jest wycofany z rynku [ option icon 225],więc dałem sobie spokój z orange i dalej szukam ciekawych ofert internetowych

  5. Od grudnia 2009 mam internet z orange.Pierwszy miesiąc był na próbę i działał ok. nawet na dwa kompy(router MV 400).Teraz chodzi jak czołg.Wi-Fi nie działa i nikt nie wie czemu.Umowę podpisałem na trzy lata (cena routera 700zł-bez umowy) i szlag mnie trafia, jak włączam neta.Nie polecam!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php