Dokonując wyboru oferty mobilnego internetu, chcąc nie chcąc powinniśmy wiedzieć w jakich technologiach są one świadczone i czym się charakteryzują. W Polsce operatorzy oferują powszechny dostęp w 5 technologiach: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, oraz CDMA. Poniżej krótki opis czym się one charakteryzują, do czego dążymy, a czego raczej unikać.GPRS – jest to najstarsza i najwolniejsza technologia pakietowej transmisji danych. GPRS jest rozwinięciem telefonii GSM, określana jest mianem standardu 2,5G, działa w tym samym paśmie co „tradycyjna” telefonia komórkowa, czyli w Europie na częstotliwościach 900 i 1800 MHz. Maksymalna teoretyczna prędkość miała wynosić 115,2 kb/s, w praktyce nie osiągniemy więcej niż 53,6 kb/s, a rzeczywiste średnie prędkości oscylują w granicach 30-40 kb/s. Jak widać nie jest to szczyt naszych marzeń, przy takiej transmisji ciężko przeglądać strony internetowe, nie wspominając o pobieraniu plików. Obecnie operatorzy Plus, Era i Orange oferują pokrycie tą technologią niemal 100% powierzchni Polski.

EDGE – rozszerzenie technologii GPRS, umożliwia około trzykrotne polepszenie szybkości transmisji, podobnie jak GPRS działa na częstotliwości 900 i 1800 Mhz, transmisja danych odbywa się z prędkością do 247 kb/s,  zazwyczaj jest to jednak ok 120 kb/s. Zasięg EDGE Ery, Plusa i Orange to ok. 80-90 % powierzchni kraju, Play nie podaje danych dotyczących zasięgu GSM/EDGE, przy czym należy pamiętać, że obecnie usługa bezprzewodowego dostępu PlayOnline nie jest dostępna w technologii EDGE. Firma Ericsson informowała o planach ulepszenia tej technologii poprzez wdrożenie standardu EDGE Evolution który miał zwiększyć szybkość transmisji do 1 Mb/s, w Polsce plan wdrożenia EDGE Evolution zapowiadała sieć Plus, ostatecznie jednak zdecydowała się postawić na rozwój HSDPA.

UMTS – Następca standardu GSM, technologia określana jako telefonia trzeciej generacji umożliwiająca lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów radiowych. Pomimo, iż operatorzy posiadają koncesje na świadczenie usług trzeciej generacji już od kilku lat, to z uwagi na to iż jej budowa jest dość kosztowna rozwija się ona dość wolno, jak na razie dostępna jedynie na obszarach zurbanizowanych. UMTS do transmisji danych wykorzystuje interfejs WCDMA,umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 384 kb/s, zazwyczaj jest to ok. 200 kb/s. Obecne sieci UMTS w Europie działają na częstotliwości 2100 MHz, ale już teraz możliwe jest budowanie sieci trzeciej generacji w paśmie 900 Mhz, co zmniejszy koszty budowy i zwiększy zasięg, niestety kosztem pojemności.

HSDPA – Rozwinięcie standardu UMTS, określane mianem technologii 3,5G. Umożliwia transfer z teoretyczną prędkością nawet do 21 Mb/s, w praktyce  osiągane przy niezwykle korzystnych warunkach – do 7,2 Mb/s, a przeciętnie ok. 1 Mb/s. Zasięg HSDPA jest ściśle związany z zasięgiem UMTS, obecnie rzadko maj miejsce sytuacja,  aby w miejscu w którym jest UMTS, nie było HSDPA. HSDPA jest obecnie najmocniej rozwijanym i promowanym standardem przez operatorów.

Większość dostępnych na rynku modemów USB oraz PCMCIA/Express Card ma zaimplementowaną obsługę wszystkich powyższych standardów, zarazem automatycznie przełączając się pomiędzy nimi wykorzystując najlepszą dostępną technologie.

CDMA – Jest to najnowocześniejsza technologia bezprzewodowego internetu, świadczona w paśmie 450 MHz umożliwiająca szybki dostęp do sieci na rozległych obszarach. Obecnie świadczona w Polsce głównie przez sieć Orange pod nazwą Orange Freedom Pro oraz Orange Free, która integruje dostęp za pomocą wszystkich powyższych technologii, dzięki czemu będąc w mieście w którym jest zasięg HSDPA możemy osiągnąć 7,2 Mb/s, a będąc na obszarach mniej zurbanizowanych korzystać z technologii CDMA oferującą 1Mb/s. Wymaga to jednak skorzystania ze specjalnego hybrydowego modemu Any DATA ADU 635, który jest obecnie dość drogi, bez umowy Orange sprzedaje go w cenie 849zł. Internet w CDMA świadczą również firmy Sferia, oraz Nordisk Polska.

[table “1” not found /]

1 komentarz:

  1. Podane predkosci sa bardzo zanizone.Ja uzywam EDGE w Plusie oraz Orange i przecietna predkosc mam na poziomie 215kb/s,natomiast przy pobieraniu duzych plikow rozpedza sie do ok. 26o-270Kb/s.,co daje przy pobieraniu ok.25-27 KB/s. W najblizszym miescie ,gdzie jest HSDPA (Orange)predkosc wynosi ok1.8-2 Mb/s,co daje pobieranie plikow na poziomie ok. 180-200 KB/s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php