Od kilku tygodni trwają testy mobilnego internetu od cyfrowego polsatu. Usługa jest bardzo głośno promowana przez operatora, który zapowiadał rewolucję na rynku dostępu do sieci, który ma być szybki – nawet do 21Mb/s, tani oraz dostępny w najdalszych zakątkach polski, które do tej pory o szerokopasmowym dostępie mogły jedynie pomarzyć.

Cyfrowy Polsat świadczy usługę mobilnego internetu na infrastrukturze sieci Sferia oraz Aero2, które tworzą sieć w standardzie HSPA+ na częstotliwościach odpowiednio – 850MHz oraz 900MHz, umożliwiając pobieranie z prędkością do 21Mb/s oraz wysyłanie danych do 5,2Mb/s.

W chwili obecnej testy usługi dobiegają już końca, a na wielu forach internetowych możemy poczytać relacje z testów osób które załapały się na bezpłatne testy usługi. Opinie są bardzo zróżnicowane, od skrajnego zachwytu po całkowity brak możliwości połączenia spowodowany brakiem zasięgu pomimo iż wg. mapki powinien być. Raportowane prędkości dochodzą nawet do 18Mb/s, to w większości przypadków jest to ok. 7-12 Mb/s, a czasem nawet dużo mniej przy czym u większości testujących prędkości zmieniały bardzo znacznie o różnych porach dnia. Czy jest to mało czy dużo ? Z jednej strony są to dość dobre wyniki – nawet jak na HSPA+, ale trzeba wziąć pod uwagę, że sieć ma w tej chwili znikome obciążenie, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników prędkości będą spadać a opóźnienia rosnąć. Tym bardziej że są to niskie częstotliwości które charakteryzują się o wiele mniejszą pojemnością niż klasyczne HSPA+ 2100MHz które niedawno do oferty wprowadziła sieć Plus.

Kłopotliwą kwestią jest również zasięg usługi.Orientacyjne mapy zasięgu podane na stronie internetowej cyfrowego polsatu są nieco zbyt optymistyczne. Często złapanie jakiegokolwiek  zasięgu wymaga podłączenia anteny zewnętrznej (na szczęście jest dołączona do zestawu) ale zdarzają się sytuacje, w których nawet to nie nie daje pożądanego rezultatu, a słaby zasięg występuje nawet w dużych miastach po środku mapy zasięgu. Problem ten na pewno w dużej mierze zminimalizowało by użycie modemów dwuzakresowych HSPA+ 850/900 MHz, niestety w chwili obecnej ciężko spotkać takie urządzenia. Operator obiecuje jednak, że w ofercie pojawią się takie urządzenia.

Internet z CP najprawdopodobniej będzie jednak dostępny wyłącznie dla klientów którzy posiadają jeden z pakietów telewizji cyfrowej, a na podstawie wstępnej oferty dostępnej dla klientów Cyfrowego Polsatu oraz planu taryfowego, z którego obecnie korzystają osoby testujące usługę, można założyć, że limit transferu danych nie będzie większy jak 5GB, a prędkość po przekroczeniu limitu spadnie do 16kb/s. To bardzo mało, szczególnie przy tak szybkiej technologii. W chwili obecnej nie ma również możliwości dokupienia żadnego dodatkowego pakietu danych po wyczerpaniu limitu.

Plan taryfowy dla testujących usługę

Komentarze: (6)

  1. czytając ten artykuł ,zawiodłem się ,bo czekałem na internet cyfrowego polsatu mam tez telewizje ,a jesli ma być taki jak opisano w artykule to rezygnuję

  2. Jesli tak ma być, to lepiej niech nie bedzie wcale.
    W kazdym razie – z dużej chmury mały deszcz.
    Nie dla mnie w takim wykonaniu, tym barziej, ze jak patrzę na mapkę to i tak nie ma zasięgu. Biała plama. widać z mapki, że duże miasta mają pewnie jakieś nadajniki i wokołoWjest wesoło.

  3. kiedys tepsa sie popisala z nalozeniem limitu. to jakas kpina niech wogole tego badziewia nie uruchamiaja. wole swoje dwa mega neostrady bez limitow niz sie w.k.u.r.w.i.a.c ze cos mi sie sciaga 16 kb po przekroczeniu limitu

  4. Czekałem na uruchomienie tej sieci od jesieni płacąc w NETI podwójną stawkę. Teraz wiem, że popełniłem błąd tracąc czas. Wprowadzenie limitów przez CP to uderzenie poniżej pasa, nigdy się na to nie zgodzę.

  5. 30 gb limitu to nawet sporo jak na miesiąc ale operator sie obija obiecuje wiecej nadajników a nadal niema ich w małych miejscowościach ,dużo osób znajdzie inne rozwiązanie dostepu do internetu wiec CP nie bedzie miec tak wielu klientów!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php