Nielimitowane pakiety internetowe oferowane są przez polskich operatorów już od dłuższego czasu. Oferta polega na tym, że użytkownik otrzymuje za pewną kwotę określonej wielkości pakiet danych, po wykorzystaniu którego może dalej korzystać z mobilnej transmisji, jednakże prędkość zostaje drastycznie ograniczona. Tego rodzaju pakiety oferują sieci Heyah, T-mobile, Play oraz Plus.Dokładną charakterystykę pakietów prezentuje poniższa tabela:

SiećCenaWielkość pakietuPrędkość po wykorzystaniu
T-mobile9,08 zł100 MB16 kb/s
Heyah9,08 zł100 MB16 kb/s
Plus9 zł150 MB32 kb/s
Plus15 zł500 MB32 kb/s
Play30 zł*300 MB16 kb/s
Play50 zł*500 MB16 kb/s

*W sieci Play kwota pakietu oznacza wartość doładowania, za które przyznawany jest pakiet, kwotę doladowania możemy wykorzystać na dowolne usługi (pakiet jest oferowany jako bonus).

Jak widać na powyższym przykładzie oferty są dość zróżnicowane, warto się jednak zastanowić czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens, czy korzystanie z sieci z tak niską prędkością w ogóle jest możliwe, być może lepszym rozwiązaniem jest zakup kilku tradycyjnych pakietów niż korzystanie z  takiego powolnego połączenia po wykorzystaniu limitu ?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i zastosowań. Powiedzmy sobie szczerze – prędkość 16 czy nawet 32 kb/s nie nadaje się do przeglądania tradycyjnych stron  internetowych w komputerze, załadowanie przeciętnej pojedynczej strony internetowej będzie bowiem trwało kilka minut, a o treściach flash czy filmikach można sobie już tylko pomarzyć, chyba, że ktoś jest naprawdę cierpliwy. Można natomiast prowadzić swobodne rozmowy tekstowe z wykorzystaniem komunikatora internetowego, czy wysyłać bądź odbierać krótkie e-maile tekstowe.

Przeznaczeniem tych pakietów nie są jednak komputery lecz telefony,w których nawet po przekroczeniu limitu spokojnie można przeglądać mobilne wersje serwisów internetowych, takich jak lajt.onet.pl, mini.wp.pl czy m.techmobile.pl. Tego typu strony są bardzo lekkie i ich załadowanie trwa kilka sekund, przez co limit prędkości jest nieodczuwalny. Oczywiście komunikator czy poczta w telefonie również nie sprawiają większych problemów. Najważniejszą korzyścią jest jednak komfort psychiczny, nie musimy bowiem obawiać się, że po przekroczeniu limitu transferu otrzymamy gigantyczny rachunek telefoniczny bądź też wykorzystamy wszystkie środki na koncie w przypadku taryf na kartę.

A ile naprawdę dają nam tego typu pakiety ? Załóżmy, że chcemy pobrać jak największą ilość danych: Prędkość pobierania wynosi 16 kb/s czyli 2 kB/s. Pobierając z taką prędkością bez przerwy przez całą dobę możemy ściągnąć 168 MB. Ponieważ pakiet jest ważny 30 dni, mnożymy tę wartość tyle razy, co daje nam aż 5062,5 MB czyli prawie 5 GB danych. W przypadku pakietów Plusa będzie to dwa razy więcej czyli aż 10 GB ! Nie warto się jednak zbytnio ekscytować. Tego typu wyliczenia są czysto teoretyczne i ciężko jest zastosować ten model na co dzień, warto jednak mieć świadomość drzemiącego w nich potencjału.

Ciekawym zastosowaniem dla tego typu pakietów może być wykorzystanie ich do słuchania internetowych audycji radiowych. Istnieje bardzo wiele internetowych rozgłośni radiowych, które nadają z jakością 16 lub 32 kb/s, co przy wykorzystaniu kodowania AAC+ zapewnia przyzwoitą jakość odbioru, a dzięki nielimitowanemu pakietowi możemy słuchać ich całe dni bez przerwy.

Wszystkich, którzy są zainteresowani tego rodzaju pakietami zapraszamy na internetowe strony operatorów, gdzie znajdują się szczegółowe regulaminy tych usług. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć ewentualnego późniejszego rozczarowania lub nieporozumień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php