Jak już wspominaliśmy na łamach Techmobile, usługa darmowego Internetu od Aero2 już działa i można z niej korzystać. Od kilku dni w sieci można znaleźć opinie pierwszych użytkowników na temat jej działania. Dostępne jest również stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie ograniczonej dostępności kart SIM oraz pobieranej przez operatora opłaty depozytowej. Czy ostatecznie warto zainteresować się tą usługą ?Zacznijmy od wyjaśnień UKE. Zaraz po napisaniu pierwszej informacji o tej usłudze mieliśmy wiele wątpliwości na temat jej zgodności z warunkami przetargu, dlatego też pisemnie poprosiliśmy o wyjaśnienia tych kwestii UKE. Zrobiło to również kilku użytkowników serwisu Wykop.pl, gdzie trafiła nasza informacja. W naszym piśmie prosiliśmy głównie o wyjaśnienia w sprawie tzw. powszechnej dostępności darmowego internetu dla posiadaczy kart SIM dowolnego operatora, co miało być jednym z warunków przetargu na rezerwację częstotliwości przez Aero2.

W otrzymanej odpowiedzi, która nie różniła się od tej opublikowanej na Wykopie Urząd nie wyraził żadnych większych zastrzeżeń co do spełniania przez spółkę warunków przetargu, stwierdzając iż wywiązuje się ona ze zobowiązań dotyczących pokrycia sieci, natomiast wraz z rozbudową i zwiększaniem zasięgu będą musieli zmienić system dystrybucji kart SIM. Jak informuje UKE:

„W związku z tym, iż częstotliwości z zakresu 2570 – 2620 MHz, spółka wykorzystuje jedynie na ograniczonym na obszarze, tym samym ograniczony jest obszar nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet, można przypuszczać, iż to jest przyczyną, iż dodatkowe karty SIM oferowane są jedynie w Warszawie. Prezes UKE nie ma możliwości ustalać zasad budowania sieci dystrybucyjnej w szczegółach. Niemniej jednak, w miarę wzrostu obszaru pokrycia zasięgiem sieci, spółka będzie zmuszona do rozwoju sieci dystrybucyjnej dodatkowych kart SIM, jeżeli ich obecności wymagać będzie technologia dostępu do sieci Internet.”

UKE wyraziło jednak swoje wątpliwości co do zasadności pobierania opłat koniecznych do wydania karty SIM przez operatora, w związku z czym zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające. Jak informuje:

„Odnosząc się zaś do wymogu nieodpłatnego  dostępu  do  sieci  Internet  i wiążących Aero2 wyjaśnień treści dokumentacji przetargowej w tym zakresie, Aero 2 jest zobowiązana do niepobierania żadnych opłat za możliwość dostępu do sieci Internet.
W świetle powyższych zobowiązań i pojawiających się wątpliwości co do ,,nieodpłatności”, Prezes UKE podejmie działania w celu wyjaśnienia charakteru opłaty depozytowej  stanowiącej zgodnie z Regulaminem  Usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu świadczonej przez Aero2 dla Abonentów kwotę zabezpieczenia należności Operatora z tytułu udostępnienia Karty SIM, w wysokości określonej w ust. 8.1 Regulaminu.
Wyjaśnienia Operatora zostaną przekazane po zakończeniu postępowania.”

Z powyższych wyjaśnień wynika, iż mieszkańcy obszarów znacznie oddalonych od Stolicy nie mają co liczyć na możliwość łatwego zdobycia karty SIM operatora w najbliższym czasie, pozostali mogą natomiast liczyć na ew. zniesienie opłaty depozytowej, jeśli UKE w przeprowadzanym postępowaniu uzna je za niezasadne.

Tymczasem pierwsi użytkownicy, którzy mają możliwość osobistego stawienia się w Biurze Obsługi Klienta Aero2 już mogli odebrać niezbędne do połączenia karty SIM i przetestować jak wygląda korzystanie z darmowego dostępu do sieci w praktyce.

Jak opisuje Templar użytkownik serwisu Wykop.pl:

„Po przeczytaniu wykopu o „Darmowym Internecie” Aero2 postanowiłem osobiście sprawdzić działanie tej usługi – w piątek wysłałem  wypełniony formularz rejestracyjny i wpłaciłem 55zł depozytu za kartę SIM. Dzisiaj otrzymałem maila z zaproszeniem po odbiór karty w Biurze Obsługi Klienta, tam musiałem oddać oryginał formularza, ksero dowodu osobistego i potwierdzenie przelewu, po czym dostałem kopertę z kartą SIM”

Otrzymana przez Niego karta SIM pasuje zarówno do standardowych telefonów i modemów, jak również do urządzeń obsługujących karty microSIM, wystarczy wyłamać ją ze specjalnej obudowy. Test został przeprowadzony przy użyciu modemu Huawei E585, a osiągnięte prędkości to 0,25Mb/s przy pobieraniu oraz 0,23Mb/s przy wysyłaniu, czyli zgodnie z regulaminem oferty oraz wymaganiami przetargu maksymalnie dostępne. Opóźnienia transmisji w trakcie testu wyniosły 96 ms, co jest wartością przeciętną dla stosowanej technologii. Zgodnie z regulaminem czas pojedynczej sesji jest ograniczony do 60 minut, po których następuje rozłączenie, jednakże jak informuje Templar: „(…) zajmuje to jakieś 2 sekundy i gdyby nie to, że sprawdzałem cały czas modem to bym tego nawet nie zauważył ;)”

W sieci dostępnych jest również wiele innych testów, np. tu i tu. Jak do tej pory testy wypadają w pełni pomyślnie i usługa działa z pełną prędkością nawet przy stosunkowo słabej sile sygnału.

Na koniec kilka ciekawostek dotyczących oferty:

  • Została założona nieoficjalna strona w serwisie Facebook, promująca ofertę darmowego Internetu od Aero2 wśród użytkowników tego popularnego portalu społecznościowego.
  • Aby sprawdzić zasięg działania usługi w nieco bardziej przyjazny sposób niż mapka na stronie operatora, wystarczy zajrzeć na stronę przedstawiającą zasięg Internetu od Cyfrowego Polsatu – usługa ta działa w oparciu o sieć Aero2, dlatego mapy w pełni się pokrywają.
  • Odbioru karty SIM może dokonać osoba, której damy do tego pełnomocnictwo. Aby tego dokonać, należy wpisać odpowiednie dane dane w formularzu, w polu dot. pełnomocnictwa. Pełnomocnik musi posiadać również poświadczoną kserokopię dowodu osoby składającej wniosek. Tu jednak warto być ostrożnym i nie udostępniać takich danych osobom, co do których nie mamy absolutnie pełnego zaufania.
  • Na ostatniej konferencji Zygmunta Solorza-Żaka po przejęciu Polkomtela poruszył on m.in. sprawę bezpłatnego Internetu Aero2, stwierdzając iż będzie chciał dojść do porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i nie wykluczone, że karty SIM darmowego Internetu spółki Aero2 będą dystrybuowane także w punktach sprzedaży telewizyjnej platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat. Miejmy nadzieję iż faktycznie w najbliższym czasie tak się stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php