Idea darmowego internetu dla wszystkich przewija się w Polsce co kilka lat, najczęściej przed wyborami i zazwyczaj na obietnicach się kończy, dziś jednak nie będzie o bajkach, lecz o projekcie który oficjalnie działa już od 10 maja br. i jest dostępny dla każdego – no prawie, a ponieważ diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, w rzeczywistości „prawie” jak zwykle robi wielką różnicę.

Zacznijmy od początku. 21 maja 2009 roku UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz, na obszarze całego kraju, przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych, w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego, w służbie ruchomej. Krótko mówiąc, częstotliwości te nadają się idealnie do stworzenia bardzo szybkiej sieci bezprzewodowej LTE w dużych miastach. Rezerwacja uprawnia do wykorzystywania tych częstotliwości do dnia 31 grudnia 2024 roku.

Warunki tego przetargu były jednak nieco odmienne od dotychczas przeprowadzanych, ponieważ jego elementarnym warunkiem   było zobowiązanie zwycięzcy do udostępnienia 20 proc. swoich zasobów do świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu przez 3 lata, a po tym czasie operator może sprzedawać usługi już w pełni komercyjnie.

W przetargu brało udział kilka podmiotów, ostatecznie zwyciężyła spółka Aero2, której współwłaścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, obecnie udostępnia swoją infrastrukturę spółce Cyfrowy Polsat, świadczącej usługę mobilnego Internetu HSPA+ oraz LTE (Testowo). Można więc zadać sobie pytanie, kiedy zacznie świadczyć darmowy internet zgodnie z przyjętymi warunkami przetargu ?

I tu właśnie następuje niespodzianka, bezpłatny Internet działa już od ponad miesiąca, ale praktycznie nikt o tym nie wie, bo operator jakoś nie specjalnie się tym chwali. Informacji o usłudze próżno szukać na stronie głównej operatora, trzeba natomiast przejść na podstronę „O spółce” gdzie na dole znajduje się mały, nie wiele mówiący odnośnik „Dostęp do Internetu” prowadzący do strony ze szczegółami oferty. Jeśli ktoś chciałby być sprytniejszy i wyszukać ją w Google, to może się nieprzyjemnie zdziwić, ponieważ w chwili obecnej nie ma ona poprawnego tytułu.

Możemy się tam m.in. dowiedzieć, jaki jest orientacyjny zasięg działania usługi, oraz jakie są jej parametry. Zgodnie z wymogiem UKE, prędkość transmisji danych dla każdego Abonenta, jest na poziomie nie większym niż 256 kb/s w ciągu pierwszych 12 miesięcy liczonych od Daty Ogłoszenia Regulaminu oraz nie większym niż 512 kb/s w okresie kolejnych 24 miesięcy, czas pojedynczej sesji wynosi 60 minut, po czym nastąpi rozłączenie z możliwością ponownego połączenia..
Przeczytamy tu również, że aby skorzystać z usługi należy:

 • Zapoznać się z Regulaminem Usługi
 • Wpłać na konto 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122 Depozyt w wysokości 55 zł
 • Kupić odpowiednie Urządzenie telekomunikacyjne (Chyba, że posiadamy odpowiedni modem/telefon)
 • Wypełnić formularz i przyjść do Biura Obsługi Klienta z dokumentami podanymi w par 5.1.3 Regulaminu

Trzeba również odpowiednio skonfigurować posiadany terminal:

 • APN: darmowy
 • UŻYTKOWNIK: pozostawić puste
 • HASŁO: pozostawić puste
 • Pozostałe ustawienia należy ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)

Z regulaminu usługi możemy wyczytać, że usługa działa w technologii HSPA+ na częstotliwości 900 MHz oraz LTE 2,5 GHz. Wystarczy więc posiadać telefon lub modem, który obsługuje takie technologie. Modemy obsługujące HSPA/HSPA+ w tej częstotliwości są obecnie łatwo dostępne, ostatnio można było np. nabyć Huawei E173U-2 w promocji Play za 109 zł. W czym więc tkwi haczyk ?

Aby skorzystać z usługi trzeba posiadać dedykowaną kartę SIM operatora, po której odbiór trzeba się pofatygować osobiście do Biura Obsługi Klienta Aero2, które mieści się w Warszawie. Obecnie jest to jedyna możliwość, operator nie oferuje wysiłki pocztą lub odbioru w innych miastach Polski. O ile dla mieszkańców Warszawy i najbliższych okolic takie rozwiązanie jest do przyjęcia, dla mieszkańców innych regionów kraju wyjazd do Stolicy specjalnie po odbiór karty SIM jest zupełną abstrakcją i w praktyce skutecznie odstrasza przed skorzystaniem z takiej usługi. Operator zapewnia co prawda, że pracuje poszerzeniem dystrybucji w przyszłości, nie podaje jednak żadnych konkretnych dat, może więc teoretycznie zrobić to pod koniec terminu świadczenia usługi.

Można sobie zadać pytanie, czy takim działaniem operator nie łamie warunków przetargu, bowiem w dokumencie opublikowanym przez UKE 18 sierpnia 2009 r, wyjaśniającym dokumentację przetargową jest wyraźnie określone stanowisko urzędu w sprawie tzw. powszechności usługi. Jak wyjaśnia UKE:

Wymóg  powszechnego  dostępu  do  sieci  Internet  zostanie  spełniony, jeśli Uczestnik przetargu będzie wykorzystywał powszechnie dostępne rozwiązania techniczne  jako  urządzenia  końcowe,  np.:  terminale  GSM/UMTS.    W  przypadku  konieczności  posiadania  terminala  z  aktywną  kartą  SIM  Uczestnik  przetargu  powinien  zapewnić  możliwość  pracy  terminali  z  kartą  SIM  dowolnego  operatora (Uczestnik przetargu jest zobowiązany udostępnić innym operatorom wszelkie dane techniczne  umożliwiające  zaimplementowanie  tej  funkcjonalności)  oraz  bezpłatnie  udostępniać dodatkowe karty SIM umożliwiające uzyskanie dostępu do Internetu.

Wynika z niego, że połączenie z siecią nie powinno być warunkowane nabyciem karty SIM operatora, użytkownicy powinni mieć możliwość skorzystania z usługi w ramach posiadanej karty SIM dowolnego operatora, np. tego z którego usług korzystają obecnie. Zapewnienie takiej możliwości nie jest trudne z punktu widzenia technicznego, operator mógłby bowiem świadczyć ją w ramach tzw. roamingu wewnętrznego dostępnego dla wszystkich Polskich sieci.

Wątpliwości rodzą się również co do tego czy możliwość odbioru karty SIM po dokonaniu wpłaty depozytu w kwocie 55 zł można określić mianem „bezpłatnego  udostępnienia karty SIM”. Mamy nadzieję, że już wkrótce zarówno UKE jak i Aero2 przestawią swoje zdanie na temat i że będzie ono najkorzystniejsze dla użytkowników.

Podsumowując w chwili obecnej  bezpłatny Internet dostępny praktycznie jest tylko dla osób, które mogą sobie pozwolić na stawienie się osobiście w biurze obsługi operatora w Warszawie oraz wpłacą depozyt w wysokości 55zł. Warunkiem koniecznym jest jeszcze odnalezienie niezbędnych informacji na stronie operatora, co wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań.

Jeżeli ktoś z Was już korzysta lub zamierza w najbliższym czasie skorzystać z tej oferty, zachęcamy do podzielenia się opiniami na temat jej działania oraz osiąganymi prędkościami.

Źródła: 1, 2, 3, 4

Wymóg  powszechnego  dostępu  do  sieci  Internet  zostanie  spełniony,
jeŜeli Uczestnik przetargu będzie wykorzystywał powszechnie dostępne rozwiązania
techniczne  jako  urządzenia  końcowe,  np.:  terminale  GSM/UMTS.    W  przypadku
konieczności  posiadania  terminala  z  aktywną  kartą  SIM  Uczestnik  przetargu
powinien  zapewnić  moŜliwość  pracy  terminali  z  kartą  SIM  dowolnego  operatora
(Uczestnik przetargu jest zobowiązany udostępnić innym operatorom wszelkie dane
techniczne  umoŜliwiające  zaimplementowanie  tej  funkcjonalności)  oraz  bezpłatnie
udostępniać dodatkowe karty SIM umoŜliwiające uzyskanie dostępu do Internetu

Komentarze: (28)

 1. No faktycznie nawet mapa zasięgu sugeruje, że chcą uniknąć korzystania z darmowego internetu 😉 Depozyt 55zł to jakaś hipokryzja – miało być darmowe – chyba łamią warunki…

 2. @Adam Ziaja – w jakim sensie ? Mają simlocka ? Jeśli tak, to można je usunąć na Allegro za 1zł, albo samemu za free – poszukaj albo napisz. Innego powodu nie widzę, bo mam identyczny z Play i hula z każdym operatorem.

 3. – Plany były wywieszone…
  – Wywieszone? By je znaleźć, musiałem zejść do piwnicy!
  – Tam jest dział informacji.
  – Potrzebowałem latarki.
  – No, może światło było zepsute.
  – Schody też.
  – Znalazł pan jednak ogłoszenie, nie?
  – Znalazłem. Tak, znalazłem – stwierdził Artur. – Było wywieszone na dole zamkniętej szafy na akta, stojącej w nieużywanym klozecie, na drzwiach którego napis ostrzegał: UWAGA ZŁY LEOPARD!

 4. A nie łatwiej kupić starter od InPosta? FreeM. Starter za grosze (gdzieś słyszałem nawet, że darmowy). Nie rozłącza co 60 min, tylko wysyła reklamę (najczęściej co 30 min), a sam internet jest dla użytkownika darmowy. To reklamodawca zań płaci!

 5. Depozyt to nie opłata. Depozyt można odebrać po skończeniu korzystania z usługi. Chyba, że znają krętactwo mafijnych, napiszą, że depozyt przepada na przykład po 3 miesiącach, jak się po niego nie zgłosi petent. Nawet, jeżeli będzie można sobie go wypłacić po 3 latach to wartość 55 będzie niższa realnie, a wielu z nas o tej kwocie zapomni.
  Ci, co układali przetarg nie mogli przewidzieć cwanych wybiegów pana Soloża. A szkoda, bo byśmy mogli mieć na prawdę darmowy internet. A teraz na razie mamy najdroższy w Europie (no bo oczywiście jesteśmy najbogatszym krajem na tym kontynencie i możemy sobie na taki najdroższy pozwolić).
  Więc, jak zwykle jesteśmy robieni w konia, moi drodzy.

 6. Czytałem testy, działa na każdym sprzęcie z obsługa pasma 900 MHz.
  Według testów nawet Nokia E63 się połączyła, więc tym bardziej modemy nie będą miały problemu, pod warunkiem że obsługują to pasmo 900 MHz.
  Predkość 256/256 i rozłączanie co godziną z dokładnością do sekundy.
  Test był wykonany prze ezaq z forum bez-kabli.pl

 7. dnia 4-07-2011 o godz. 12:08, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie
  http://www.aero2.pl/www/ubdi.html
  na wskazany adres poczty elektronicznej przesłałem skan wypełnionego formularza rejestracji i potwierdzenie wpłaty Depozytu, z prośbą o uruchomienie Usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu.

  Ponieważ w opisie sposobu uzyskania dostępu do Usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu znajdują się jedynie wymagania wobec potencjalnego użytkownika usługi,
  poprosiłem Biuro Obsł€gi Klienta Aero2 o podanie maksymalnego czasu oczekiwania na e-mail z Biura Obsługi Klienta informujący o terminie odbioru karty SIM.

  Oba e-mail’e poszły jak w studnię. Dzisiaj jest 12.07.2011r. 8 dni minęło. Żadnego odzewu z BOK. Brak opublikowanego numeru telefonu do BOK, żeby się chociaż wyżalić. 55 zł na koncie Solorza procentuje.

  Czy jest ktoś kto posiada kartę dostępową SIM (Aero2) ? Franz Kafka lepiej by tego nie obmyślił.

 8. Najlepszym źródłem informacji o Bezpłatnym Internecie Aero2 jest moim zdaniem strona:

  http://jdtech.pl/aero2

  Sam z niej korzystałem przy doborze modemu i konfiguracji, podają nawet mniej więcej czas oczekiwania na kartę itd. Szczerze polecam to tak, żeby się potem np. nie zdziwić, że modem nie działa itp. lepiej poszukać informacji wcześniej.

 9. Mam takie pytanie – kupiłam modem z play huawei E173U-2, ale kartę SIM mam z t-mobile. i nie chce to działać. czy ktoś wie jak to zainstalować, żeby chodziło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php