Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Urząd Komunikacji Elektronicznej cały czas monitoruje oraz Interweniuje poczynania spółki Aero2, która zobowiązana jest do świadczenia Usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Po rozmowach operatora z urzędem ustalono, iż od 1 września br. Aero2 jest zobowiązana do zmiany regulaminu świadczenia tej usługi w taki sposób, aby w pełni był on zgodny z wymaganiami ogłoszonego przetargu.Trzy dni temu Urząd wezwał Aero2 do przedstawienia nowego regulaminu nieodpłatnego dostępu do Internetu, uwzględniającego uwagi Prezesa UKE. Należą do nich:
• wskazanie okresu, w którym Aero2 jest zobowiązane do świadczenia nieodpłatnego dostępu do Internetu (dostosowanie regulaminu do treści decyzji rezerwacyjnej),
• wprowadzenie jasnej procedury pozwalającej na uzyskanie informacji o czasie otrzymania karty SIM,
• usprawnienie systemu dystrybucji kart SIM w celu ułatwienia użytkownikom końcowym wysyłania zamówień oraz odbioru karty w większej liczbie punktów dystrybucji,
• rozszerzenie listy modemów współpracujących z kartą SIM.

Oznacza to, że już od 1 września możemy liczyć na rzeczywistą dostępność tej usługi dla wszystkich zainteresowanych nią osób, które znajdują się w zasięgu operatora. Trudno jednak przewidzieć czy rzeczywiście tak się stanie i czy operator dostosuje się do wymagań UKE i czy  nie będzie po raz kolejny ograniczał dostępu do usługi wszelkimi możliwymi środkami.

Obecnie aby skorzystać z usługi wciąż konieczna jest wpłata depozytu w wysokości 55 zł oraz osobisty odbiór karty SIM w Punkcie obsługi klienta Aero2. Kartę SIM można odebrać również przez pełnomocnika.

Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które nie chcą czekać na zmianę sposobu dystrybucji kart przez operatora mogą skorzystać z pośrednika, który z otrzymanymi od nas dokumentami stawi się w biurze Aero2 w Warszawie. Tego typu usługi już są oferowane na portalach aukcyjnych oraz forach. Skorzystanie z takiej oferty zazwyczaj wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat (pośrednik+wysyłka) i zwiększa czas oczekiwania na kartę SIM (przesyłka dokumentów oraz karty). Wiąże się również z pewnym ryzykiem, ponieważ pośrednik musi otrzymać od nas komplet dokumentów wraz z kserokopią dowodu osobistego, czyli wszystko co może być przydatne dla potencjalnych oszustów.

W całej tej sytuacji mamy do czynienia  z nieco dziwnym stanowiskiem operatora – spółki Aero2, która przystępując do przetargu zgodziła się na świadczenie usługi w pełnym zakresie, tj. bezpłatnie oraz powszechnie, a w tym momencie możemy odnieść wrażenie jakoby unikała tego ze wszystkich sił. Dziwi również postawa regulatora, organizującego przetarg. Tego typu scenariusz był dość łatwy do przewidzenia i powinien być wyeliminowany poprzez odpowiednie zapisy w warunkach przetargu ,z których wywiązywanie się powinno być skrzętnie przestrzegane. W tej chwili mamy bowiem sytuację, w której mija już ponad 100 dni od oficjalnego startu usługi i w której skorzystać z niej mogą co najwyżej mieszkańcy Warszawy i pobliskich okolic. Niesmak pozostawia również konieczność wpłaty depozytu w wysokości 55 zł, który co prawda będzie mógł zostać zwrócony, jednakże pod ściśle określonymi warunkami.

Aktualizacja 29.08.2011r.

UKE poinformował na swojej stronieo otrzymaniu nowego regulaminu od Aero2. Nowy regulamin Aero2, uwzględniający stanowisko Prezesa UKE, ma zacząć obowiązywać od 1 września 2011 r.

Jak informuje UKE, w zmienionym regulaminie sprecyzowano datę, do której usługa będzie obowiązywać, wprowadzone zostały także nowe procedury związane z dystrybucją i aktywacją kart SIM wskazujące terminy wydania i aktywacji karty SIM. Dzięki zmianom wprowadzonym w regulaminie umożliwiony zostanie odbiór kart SIM zarówno w Punktach Dystrybucji jak i za pośrednictwem operatorów pocztowych, rozszerzono również zakres definicji Urządzenia Telekomunikacyjnego – co pozwoliło na rozszerzenie listy modemów współpracujących z kartą SIM.

Komentarze: (2)

  1. Jak dla mnie postawa operatora wcale nie jest dziwna – po prostu chłopcy oszczędzają 🙂 Natomiast faktycznie UKE dużo się na tym nauczy na przyszłość, na szczęście nie zasypia gruszek w popiele i działa.
    To co jest najbardziej oburzające w tej całej sprawie to fakt, że wydali ledwie 1000 kart, a w tym czasie dwa razy skończyły im się karty SIM. No bez jaj Aero2, wy tak na poważnie, czy żartujecie sobie z nas?
    http://jdtech.pl/2011/08/aero2-%e2%80%93-druga-analiza-liczby-wydanych-kart-i-czasu-oczekiwania.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php