Cyfrowy Polsat oficjalnie poinformował o zakończeniu okresu testów konsumenckich Internetu mobilnego w technologii LTE. Wraz z ich zakończeniem wszyscy testerzy otrzymali dedykowaną im ofertę dalszego korzystania z sieci na warunkach komercyjnych.Czytając różne opinie osób biorących udział w testach usługi, większość z nich była zadowolona lub umiarkowanie zadowolona z jakości oraz osiąganych prędkości Internetu LTE. Użytkownicy bardzo chwalili sobie główni niskie opóźnienia w transmisji (PING) umożliwiające sprawne korzystanie z różnorodnych usług Internetowych takich jak VoIP czy Gry online, zachwyt wzbudzały również osiągane prędkości przy pobieraniu  oraz wysyłaniu danych, zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu megabitów na sekundę. Tutaj jednak zdarzały się również rozczarowania, ponieważ w większości przypadków nie osiągały on nawet połowy maksymalnych wartości dla tej technologii, czyli 100Mb/s przy pobieraniu oraz 50 Mb/s przy wysyłaniu, co dla części osób mniej obeznanych z charakterystyką transmisji radiowej było pewnym rozczarowaniem.

Kilka dni temu operator rozesłał do wszystkich swoich testerów pismo, w którym poinformował ich o zakończeniu testów, oraz możliwością rezygnacji bez zobowiązań pod warunkiem zwrotu otrzymanego zestawu z modemem do 31 sierpnia 2011r.

Dla osób, które chcą dalej korzystać z Internetu LTE przygotowano specjalną ofertę komercyjną. W ramach podstawowej opłaty abonamentowej w wysokości 1zł abonent może korzystać z sieci do momentu przekroczenia limitu transferu o wielkości 200 MB. Dodatkowo abonentom zostanie włączony stały pakiet danych w cenie 49 zł z VAT/miesięcznie, w ramach którego abonenci będą mieli do wykorzystania 5 GB transferu w ciągu dnia (w godzinach 08.00–00.00) oraz 50 GB w nocy (00.01–07.59).  Po wykorzystaniu przysługującego limitu Internet jest automatycznie blokowany. Pojawi się jednak możliwość modyfikacji usługi „Limit Internet 0 zł”, blokującej transfer danych poza aktywowanymi pakietami. Dostępne są cztery poziomy limitu: 10 zł, 25 zł, 50 zł, 100 zł. W ramach tej kwoty abonent będzie mógł dalej korzystać z sieci płacąc 4 grosze za każdy wykorzystany 1 Megabajt danych. Umowę można podpisać na okres 29 miesięcy, z czego pierwsze 6 będzie świadczone bezpłatnie. Użytkownicy, którzy skorzystają z tej oferty będą mogli zatrzymać modem na czas trwania umowy. Oznacza to, że prawdopodobnie po jej zakończeniu trzeba go będzie zwrócić.

Czy oferta Cyfrowego Polsatu zgodnie z zapowiedziami zrewolucjonizuje Internetowy rynek ? Naszym zdaniem w jej obecnym kształcie  jest to raczej mało prawdopodobne. Wiele osób, które testowały Internet LTE oczekiwało na przełom w Mobilnej transmisji danych, na wysokie prędkości i duże limity danych, a nawet możliwość ich zupełnego zniesienia. O ile w przypadku osiąganych prędkości można powiedzieć, że jest dobrze, choć bez rewelacji (trzeba pamiętać, że garstka testerów praktycznie w żadnym stopniu nie obciąża stacji bazowych) to oferowane limity transferu są jakby z „poprzedniej epoki”, a już na pewno nie są adekwatne do tej technologii. 5GB danych w ciągu dnia to stanowczo za mało do swobodnego przeglądania stron Internetowych, nie wspominając o oglądaniu filmików w serwisach społecznościowych czy ściąganiu plików. Te większe co prawda możemy pobierać w nocy, jednakże ograniczenie 50 GB również nie pozostawia nam wielkiej swobody. Dużą niedogodnością jest brak tzw. „lejka” czyli możliwością dalszego korzystania z sieci po przekroczeniu limitu. W Cyfrowym Polsacie standardowo jest on automatycznie blokowany po przekroczeniu posiadanego limitu.  Brak takiej opcji oznacza konieczność dopłaty za każdy MB po przekroczeniu limitu, lub obycia się bez Internetu do końca okresu rozliczeniowego – czy ktoś jeszcze to potrafi ?

W czasach, gdy wszyscy pozostali operatorzy oferują nielimitowany Internet w nocy, a jeden z nich nawet w ofercie Pre-paid, oferowanie ograniczonego transferu w nocy przy tak nowoczesnej i szybkiej technologii jest nieco dziwne. Dzienny limit jest jeszcze większym rozczarowaniem – 5 GB za 49 zł, w sytuacji gdy np. Play daje tyle niemal samo bez umowy (5GB za 50zł) a w abonamencie za tę kwotę możemy mieć aż 8 GB.  Najbardziej jednak rozczarowuje brak większych pakietów, który umożliwiłby dopasowanie oferty do potrzeb klienta.

Trzeba zwrócić uwagę, że ta oferta nie musi być ostateczną wersją dla klientów, którzy nie byli testerami usługi, jednak w założeniu to właśnie oni mieli otrzymać najkorzystniejszą ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php