Zapowiada się długo oczekiwana rewolucja w mobilnym dostępie do sieci na obszarze całego kraju. Operator telekomunikacyjny Sferia wspólnie ze  spółką Aero2, która jeszcze nie dawno wygrała w przetargu UKE na częstotliwości 2,6 GHz w zamian za świadczenie darmowego internetu deklarują, że już rozpoczęły budowę nowoczesnej sieci bezprzewodowego internetu w oparciu o  szybką technologię HSPA+ zapewniającej prędkości pobierania nawet do 21 Mb/s, wykorzystując do tego posiadaną przez Aero2 koncesję na częstotliwości w paśmie 900 MHz.

Dzięki nowej sieci, w zasięgu szybkiego internetu mają się znaleźć głównie mniejsze miasta, miejscowości i wsie, które do tej pory w większości są skazane na dostęp w najwolniejszych technologiach GPRS  lub EDGE, a jedyną alternatywą oferującą przyzwoite prędkości jest nowa  oferta Orange CDMA.

Jak mówi Adama Kuriańskiego, Prezes Aero2 „Unikalność projektu polega na zastosowanych rozwiązaniach technicznych. Technologia HSPA+ zapewnia wyższą prędkość pobierania danych, a jej użycie w paśmie 900 MHz pozwala na lepsze wykorzystanie infrastruktury telekomunikacyjnej niż rozwiązania stosowane przez pozostałych operatorów.”

Technologia Evolved HSPA (HSPA+) umożliwia  pobieranie danych z prędkością do  21 Mbit/s, natomiast wysyłanie danych do 5,76 Mbit/s.

„Sferia jest obecnie w końcowej fazie I etapu budowy sieci HSPA+ dla Aero2. Zakończenie I etapu budowy planowane jest na koniec 2009 roku. Do tej pory wybudowanych zostało 120 stacji bazowych , wykorzystujących częstotliwości radiowe 900 MHz. Na koniec roku liczba działających stacji wzrośnie do 350, dzięki czemu sieć HSPA+ obejmie swoim zasięgiem ponad połowę polskiej populacji – 19,5 miliona osób” – powiedział Dariusz Trzeciak, Prezes Sferia S.A

Oznacza to, że już wkrótce zostanie uruchomiona nowa publiczna oferta umożliwiająca szybki mobilny dostęp na bardzo rozległych obszarach kraju. Warto już teraz przygotować się do nowej technologii, wybierając modemy obsługujące transmisję HSPA+  w paśmie 900MHz oraz 2100, czyli docelowe pasma sieci trzeciej generacji na obszarze europy. Trzeba pamiętać, że plany rozbudowy sieci trzeciej generacji przy wykorzystaniu pasma 900 MHz zapowiadał nie dawno Polkomtel – operator sieci Plus, docelowo zwiększając do 2012 roku zasięg szybkiej sieci na cały kraj, wcześniej podobne plany miała również sieć Play, choć w tym wypadku sytuacja jest o wiele trudniejsza, gdyż operator wykorzystuje już posiadane częstotliwości na budowę sieci GSM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php