Wygląda na to że sieć czwartej generacji umożliwiająca szybką transmisję danych zagości u nas szybciej niż się spodziewamy. Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał dwóm operatorom – Centernet oraz Mobyland pierwsze pozwolenia radiowe na budowę sieci LTE.Pozwolenie dotyczy budowy 3 stacji nadawczych  świadczących usługę transmisji danych w paśmie 1800MHz z wykorzystaniem najnowszej i najszybszej technologii LTE. Operatorzy planują wykorzystać je do testów przy wykorzystaniu sprzętu dostarczonego przez firmę Huawei.  Jak zapewnia Adam Kuriański, prezes CenterNetu i właściciela Mobylandu – Aero2 : „Osiągane prędkości transmisji są dużo wyższe niż w technologii HSPA+” jednak  na pełne komercyjne wdrożenie usługi będzie trzeba trochę poczekać – „Myślimy o komercyjnym uruchomieniu usług transmisji danych w technologii LTE, ale dopiero wtedy, gdy na rynku będą dostępne terminale końcowe.”

Sieci działające w technologii LTE mogą działać w paśmie o częstotliwości od 800 do 2600 MHz, w europie działają już sieci LTE w paśmie 2,6 GHz w Szwecji oraz Norwegii.

Zakres 1800 MHz należy do tzw. wysokich częstotliwości i charakteryzuje się dużą pojemnością sieci kosztem mniejszego pokrycia terenu, oznacza to że najwcześniej z technologii skorzystają największe miasta w Polsce. Sytuację zmienić może dopiero przyznanie koncesji z niższych zakresów np. 800-850 Mhz, co umożliwiło by łatwe pokrycie dużych, mniej zurbanizowanych obszarów, którym obecnie najsilniej doskwiera niedobór szybkiego internetu bezprzewodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php