Wygląda na to że sieć czwartej generacji umożliwiająca szybką transmisję danych zagości u nas szybciej niż się spodziewamy. Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał dwóm operatorom – Centernet oraz Mobyland pierwsze pozwolenia radiowe na budowę sieci LTE.Pozwolenie dotyczy budowy 3 stacji nadawczych  świadczących usługę transmisji danych w paśmie 1800MHz z wykorzystaniem najnowszej i najszybszej technologii LTE. Operatorzy planują wykorzystać je do testów przy wykorzystaniu sprzętu dostarczonego przez firmę Huawei.  Jak zapewnia Adam Kuriański, prezes CenterNetu i właściciela Mobylandu – Aero2 : „Osiągane prędkości transmisji są dużo wyższe niż w technologii HSPA+” jednak  na pełne komercyjne wdrożenie usługi będzie trzeba trochę poczekać – „Myślimy o komercyjnym uruchomieniu usług transmisji danych w technologii LTE, ale dopiero wtedy, gdy na rynku będą dostępne terminale końcowe.”

Sieci działające w technologii LTE mogą działać w paśmie o częstotliwości od 800 do 2600 MHz, w europie działają już sieci LTE w paśmie 2,6 GHz w Szwecji oraz Norwegii.

Zakres 1800 MHz należy do tzw. wysokich częstotliwości i charakteryzuje się dużą pojemnością sieci kosztem mniejszego pokrycia terenu, oznacza to że najwcześniej z technologii skorzystają największe miasta w Polsce. Sytuację zmienić może dopiero przyznanie koncesji z niższych zakresów np. 800-850 Mhz, co umożliwiło by łatwe pokrycie dużych, mniej zurbanizowanych obszarów, którym obecnie najsilniej doskwiera niedobór szybkiego internetu bezprzewodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php