Wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata mogą przynieść sporą rewolucję w mobilnej transmisji danych. Dopiero co pisaliśmy o modernizacji infrastruktury sieci T-mobile w ramach projektu Networks!,  a dziś dotarła do nas informacja o najbliższych planach sieci Plus. Sieć planuje zaoferować dostęp do sieci HSPA+ dla niemal całej populacji Polski do połowy 2014 roku, a także dostęp do superszybkiej sieci LTE dla aż 66% populacji.Już nie długo prawdopodobnie będziemy mogli raz na zawsze zapomnieć o starych i powolnych metodach mobilnej transmisji danych, takich jak GPRS czy EDGE.  Z uwagi na ciągle zwiększające się zapotrzebowanie na szybką transmisję danych oraz rosnącą liczbą nowoczesnych urządzeń mobilnych operatorzy telekomunikacyjni stają przed koniecznością ciągłej modyfikacji i optymalizacji urządzeń zainstalowanych na stacjach bazowych, dlatego Plus rozpoczął już rollout, czyli modernizację swojej sieci.

„Obecna rozbudowa sieci jest niezbędna, ale zapewni znacznie szerszy dostęp do usług w najnowocześniejszych technologiach, pozwalających na oferowanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań” – powiedział Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o. Wojciech Pytel. – „Chcemy, by do połowy 2014 roku praktycznie cała populacja Polski znalazła się w zasięgu technologii HSPA/HSPA+ oraz tak bardzo rozbudować sieć LTE, by była ona dostępna dla ok. 66% populacji Polski.”

Jak informuje operator, sam proces modernizacji sieci został zaplanowany systemowo i ma objąć teren całego kraju. Same
prace są prowadzone tak, by jeśli nie jest to konieczne, nie były realizowane na znajdujących się obok siebie stacjach bazowych. Dzięki temu, stacje sąsiednie mogą „przejąć” ruch ze stacji modernizowanej. Dodatkowo, jeśli tylko jest to możliwe, to prace odbywają się godzinach nocnych.

Warto przypomnieć, że obecnie sieć Plus jest w pełni zintegrowana z siecią Aero2, których właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, dzięki czemu już teraz oferuje jako pierwsza z grona tzw. W4 superszybki transfer sanych w technologii LTE, aż do 150 Mb/s, a także HSPA+ również na obszarach słabo zurbanizowanych dzięki wykorzystaniu pasma 900MHz.

Planowany harmonogram prac widoczny jest na poniższej mapce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz zasady zarządzania treścią w serwisie Techmobile.pl

css.php