Idea darmowego internetu dla wszystkich przewija się w Polsce co kilka lat, najczęściej przed wyborami i zazwyczaj na obietnicach się kończy, dziś jednak nie będzie o bajkach, lecz o projekcie który oficjalnie działa już od 10 maja br. i jest dostępny dla każdego – no prawie, a ponieważ diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, w rzeczywistości „prawie” jak zwykle robi wielką różnicę.
Zacznijmy od początku. 21 maja 2009 roku UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz, na obszarze całego kraju, przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych, w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego, w służbie ruchomej. Krótko mówiąc, częstotliwości te nadają się idealnie do stworzenia bardzo szybkiej sieci bezprzewodowej LTE w dużych miastach. Rezerwacja uprawnia do wykorzystywania tych częstotliwości do dnia 31 grudnia 2024 roku.
Warunki tego przetargu były jednak nieco odmienne od dotychczas przeprowadzanych, ponieważ jego elementarnym warunkiem było zobowiązanie zwycięzcy do udostępnienia 20 proc. swoich zasobów do świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu przez 3 lata, a po tym czasie operator może sprzedawać usługi już w pełni komercyjnie.
W przetargu brało udział kilka podmiotów, ostatecznie zwyciężyła spółka Aero2, której współwłaścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, obecnie udostępnia swoją infrastrukturę spółce Cyfrowy Polsat, świadczącej usługę mobilnego Internetu HSPA+ oraz LTE (Testowo). Można więc zadać sobie pytanie, kiedy zacznie świadczyć darmowy internet zgodnie z przyjętymi warunkami przetargu ?
I tu właśnie następuje niespodzianka, bezpłatny Internet działa już od ponad miesiąca, ale praktycznie nikt o tym nie wie, bo operator jakoś nie specjalnie się tym chwali. Informacji o usłudze próżno szukać na stronie głównej operatora, trzeba natomiast przejść na podstronę „O spółce” gdzie na dole znajduje się mały, nie wiele mówiący odnośnik „Dostęp do Internetu” prowadzący do strony ze szczegółami oferty. Jeśli ktoś chciałby być sprytniejszy i wyszukać ją w Google, to może się nieprzyjemnie zdziwić, ponieważ w chwili obecnej nie ma ona poprawnego tytułu.
Możemy się tam m.in. dowiedzieć, jaki jest orientacyjny zasięg działania usługi, oraz jakie są jej parametry. Zgodnie z wymogiem UKE, prędkość transmisji danych dla każdego Abonenta, jest na poziomie nie większym niż 256 kb/s w ciągu pierwszych 12 miesięcy liczonych od Daty Ogłoszenia Regulaminu oraz nie większym niż 512 kb/s w okresie kolejnych 24 miesięcy, czas pojedynczej sesji wynosi 60 minut, po czym nastąpi rozłączenie z możliwością ponownego połączenia..
Przeczytamy tu również, że aby skorzystać z usługi należy:
- Zapoznać się z Regulaminem Usługi
- Wpłać na konto 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122 Depozyt w wysokości 55 zł
- Kupić odpowiednie Urządzenie telekomunikacyjne (Chyba, że posiadamy odpowiedni modem/telefon)
- Wypełnić formularz i przyjść do Biura Obsługi Klienta z dokumentami podanymi w par 5.1.3 Regulaminu
Trzeba również odpowiednio skonfigurować posiadany terminal:
- APN: darmowy
- UŻYTKOWNIK: pozostawić puste
- HASŁO: pozostawić puste
- Pozostałe ustawienia należy ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)
Z regulaminu usługi możemy wyczytać, że usługa działa w technologii HSPA+ na częstotliwości 900 MHz oraz LTE 2,5 GHz. Wystarczy więc posiadać telefon lub modem, który obsługuje takie technologie. Modemy obsługujące HSPA/HSPA+ w tej częstotliwości są obecnie łatwo dostępne, ostatnio można było np. nabyć Huawei E173U-2 w promocji Play za 109 zł. W czym więc tkwi haczyk ?
Aby skorzystać z usługi trzeba posiadać dedykowaną kartę SIM operatora, po której odbiór trzeba się pofatygować osobiście do Biura Obsługi Klienta Aero2, które mieści się w Warszawie. Obecnie jest to jedyna możliwość, operator nie oferuje wysiłki pocztą lub odbioru w innych miastach Polski. O ile dla mieszkańców Warszawy i najbliższych okolic takie rozwiązanie jest do przyjęcia, dla mieszkańców innych regionów kraju wyjazd do Stolicy specjalnie po odbiór karty SIM jest zupełną abstrakcją i w praktyce skutecznie odstrasza przed skorzystaniem z takiej usługi. Operator zapewnia co prawda, że pracuje poszerzeniem dystrybucji w przyszłości, nie podaje jednak żadnych konkretnych dat, może więc teoretycznie zrobić to pod koniec terminu świadczenia usługi.
Można sobie zadać pytanie, czy takim działaniem operator nie łamie warunków przetargu, bowiem w dokumencie opublikowanym przez UKE 18 sierpnia 2009 r, wyjaśniającym dokumentację przetargową jest wyraźnie określone stanowisko urzędu w sprawie tzw. powszechności usługi. Jak wyjaśnia UKE:
Wymóg powszechnego dostępu do sieci Internet zostanie spełniony, jeśli Uczestnik przetargu będzie wykorzystywał powszechnie dostępne rozwiązania techniczne jako urządzenia końcowe, np.: terminale GSM/UMTS. W przypadku konieczności posiadania terminala z aktywną kartą SIM Uczestnik przetargu powinien zapewnić możliwość pracy terminali z kartą SIM dowolnego operatora (Uczestnik przetargu jest zobowiązany udostępnić innym operatorom wszelkie dane techniczne umożliwiające zaimplementowanie tej funkcjonalności) oraz bezpłatnie udostępniać dodatkowe karty SIM umożliwiające uzyskanie dostępu do Internetu.
Wynika z niego, że połączenie z siecią nie powinno być warunkowane nabyciem karty SIM operatora, użytkownicy powinni mieć możliwość skorzystania z usługi w ramach posiadanej karty SIM dowolnego operatora, np. tego z którego usług korzystają obecnie. Zapewnienie takiej możliwości nie jest trudne z punktu widzenia technicznego, operator mógłby bowiem świadczyć ją w ramach tzw. roamingu wewnętrznego dostępnego dla wszystkich Polskich sieci.
Wątpliwości rodzą się również co do tego czy możliwość odbioru karty SIM po dokonaniu wpłaty depozytu w kwocie 55 zł można określić mianem „bezpłatnego udostępnienia karty SIM”. Mamy nadzieję, że już wkrótce zarówno UKE jak i Aero2 przestawią swoje zdanie na temat i że będzie ono najkorzystniejsze dla użytkowników.
Podsumowując w chwili obecnej bezpłatny Internet dostępny praktycznie jest tylko dla osób, które mogą sobie pozwolić na stawienie się osobiście w biurze obsługi operatora w Warszawie oraz wpłacą depozyt w wysokości 55zł. Warunkiem koniecznym jest jeszcze odnalezienie niezbędnych informacji na stronie operatora, co wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań.
Jeżeli ktoś z Was już korzysta lub zamierza w najbliższym czasie skorzystać z tej oferty, zachęcamy do podzielenia się opiniami na temat jej działania oraz osiąganymi prędkościami.
jeŜeli Uczestnik przetargu będzie wykorzystywał powszechnie dostępne rozwiązania
techniczne jako urządzenia końcowe, np.: terminale GSM/UMTS. W przypadku
konieczności posiadania terminala z aktywną kartą SIM Uczestnik przetargu
powinien zapewnić moŜliwość pracy terminali z kartą SIM dowolnego operatora
(Uczestnik przetargu jest zobowiązany udostępnić innym operatorom wszelkie dane
techniczne umoŜliwiające zaimplementowanie tej funkcjonalności) oraz bezpłatnie
udostępniać dodatkowe karty SIM umoŜliwiające uzyskanie dostępu do Internetu
… sam to zrobiłem…….
przed zakupem darmowego internetu dobrze jest się upewnić, czy w danym
miejscu jest zasięg, włączając do kompa działającą, sprawdzoną z modemem
kartę SIM, np. pożyczoną od kolegi ……. ponieważ aero jest wrażliwy na zakłócenia
elektromagnetyczne od innych urządzeń, należy podłączyć do modemu antenkę i
wystawić ją za okno kierując w stronę nadajnika (przekaźnika sygnału), …..jeżeli
modem znajdzie sieć aero, to należy uruchomić internet …..ustawienia należy
wyczytać ze stronie Aero2 …….. przetestować prędkość internetu, wczytywanie
stron ……. dopiero w oparciu o takie testy można pokusić się o zakup karty SIM,
………. częstotliwość pracy AERO jest niska i stąd bardzo podatna na wszystkie zakłócenia, konstrukcja budynku, okna z szybami chromianowymi, zasłonienie
ciałem, może być powodem zrywania sygnału (internet będzie przerywał)……..
a zatem podłączamy antenkę, ustawiamy ją w miejscu dobrego odbioru i
uruchamiamy Neta………… miłej zabawy